Gorczańskie atuty dla turysty

Któż, kto chociaż raz był w polskich górach, nie zachwycił się ich pięknem? Są obiektem westchnień zdobywców szczytów, wzbudzają podziw, respekt i tworzą ze zdobiącą je fauną i florą niezapomniany pejzaż. Dla wielu szczególnie pięknym pasmem górskim są Gorce z okolicą jeziora Czorsztyńskiego. Dlaczego tak jest? Odsłońmy w tym krótkim artykule chociaż odrobinę tajemnic tego miejsca.

turystyka w gorcach

Natura, która kusi turystów swoim pięknem

Ludzie, którzy przyjeżdżają w okolice Czorsztyna czy okolice Szlembarku mówią czasem o tym, że czują się tutaj niezwykle dobrze. Nic dziwnego. Ich oczom ukazuje się dzień za dniem niczym nieskażona natura. W związku z tym warunki do uprawiania turystyki w tej okolicy są nadzwyczaj atrakcyjne. Sam kontakt z dziewiczą roślinnością i dzikimi zwierzętami pozwala nam na podwyższenie poziomu witalności.

Każdy tego potrzebuje szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy nasze życie płynie nieubłaganie szybko. Jeżeli wybierzemy się tam, odkryjemy unikatową w Polsce szatę roślinną. Lasy pienińskie to głównie drzewostany bukowo-jodłowe oraz świerkowe i jaworowe. Pomniejsze gatunki roślin występują tu tak mnogo, że ciężko będzie nawet po kilku wizytach odkryć je wszystkie. Są to między innymi chryzantema Zawadzkiego, dębik ośmiopłatkowy czy chaber barwny. Cudem natury, którego nie zobaczymy nigdzie indziej na świecie, jest pszonak pieniński czy mniszek pieniński.

Królestwo zwierząt jest tutaj równie bogate. Idąc szlakiem, nieraz ujrzymy sarny, jelenie, rysie, żbiki, a jeżeli będziemy wyjątkowymi szczęśliwcami także i wilki. Amatorzy zwiedzania grot albo jaskiń natkną się z pewnością na nietoperze. Pamiętajmy jednak, by nie przeszkadzać zwierzętom w ich normalnym funkcjonowaniu. W końcu boją się one nas znacznie bardziej niż my ich.

Turystyka i rekreacja w Gorcach

turystyka w gorcach

Atrakcje turystyczne w Gorcach są praktycznie nieograniczone. Możemy zwiedzać pieszo lub korzystając ze szlaków rowerowych. Długość szlaków jest wystarczająca na dziesiątki wypraw w nieznane. Z każdej z nich zabierzemy ze sobą unikatowe wspomnienia. Szczególnie może nam zapaść w pamięć wizyta nad jeziorem Czorsztyńskim. Poziom wody w nim został nieco obniżony, co nadało krajobrazowi jeszcze ciekawszego i unikatowego wyglądu. W okolicy funkcjonują schroniska oraz organizowane są zjazdy, których celem jest promowanie zdrowej diety i aktywnego stylu życia. Bardziej wymagający mogą zatrudnić przewodników, którzy dokładnie zapoznają nas z innymi niezliczonymi tajemnicami regionu. Na pewno warto je odkrywać.

Zobaczcie również - Atrakcje nad jeziorem Czorsztyńskim oraz atrakcje w okolicy

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

PL