Atrakcje w okolicy

Nasza okolica to wyjątkowo piękne miejsce, bliski kontakt z naturą oraz liczne atrakcje turystyczne. Poniżej zebraliśmy kilka najciekawszych miejsc, które warto odwiedzić wybierając nocleg w naszym klimatycznym, góralskim domu w Szlembarku.

Zamek w Czorsztynie

zamek w czorsztynie

Zamek w Czorsztynie, a właściwie ruiny królewskiego zamku gotyckiego, który datowany jest na XIV wiek. To jeden z dwóch zamków wznoszących się nad Jeziorem Czorsztyńskim. Jest to niewątpliwie jedna z najciekawszych, a zarazem najbardziej tajemniczych atrakcji turystycznych w tym regionie. Miejsce, które warto odwiedzić nie tylko ze względu na historyczny charakter, ale również na możliwość podziwiania pięknego widoku na jezioro i okoliczne tereny.

Zamek w Niedzicy

zamek w niedzicy

Kolejny z zamków, który położony jest na Jeziorem Czorsztyńskim to Zamek Dunajec zlokalizowany we wsi Niedzica. Budynek to średniowieczna warownia, która została wzniesiona najprawdopodobniej w początkach XIV wieku, w miejscu dawnej obronnej budowli. Pierwsze wzmianki o nim pojawiają się w dokumentach już z 1325 roku. Obecnie zamek spełnia funkcję muzeum, gdzie zobaczyć można stare komnaty, lochy oraz różnego rodzaju przedmioty historyczne związane z zamkiem.

Skansen w Czorsztynie

skansen w czorsztynie

Osada Czorsztyn to kompleks 31 budynków architektonicznych wchodzących w skład skansenu turystycznego. Powierzchnia całej osady osiąga prawie 17ha, na których znajdują się historyczne budynki. W skład wchodzi 9 zabytkowych pensjonatów i willi, 11 chałup wiejski oraz budynków gospodarczych, a także 11 kamiennych piwniczek z drewnianymi lamusami nad nimi. Obiekty, które są tu zlokalizowane przeniesione zostały z okolicznych miejscowości i pochodzą z XIX i początków XX wieku.

Rejs po jeziorze Czorsztyńskim

rejsc po jeziorze czorsztyńskim

Rejs po Jeziorze Czorsztyńskim to obowiązkowy punkt dla każdego turysty w tym regionie. Rozpoczyna się on na plaży w Niedzicy, nieopodal Zamku Dunajec i wiedzie po najciekawszych zakątkach jeziora. Podczas podróży wysłuchać można historii powstania zbiornika wodnego, który utworzony został w 1997 roku oraz podziwiać piękne okoliczne krajobrazy, w tym widok na zamki w Czorsztynie i Niedzicy z perspektywy tafli wody.

Zapora wodna w Niedzicy

zapora wodna w niedzicy

Zapora wodna w Niedzicy tworzy sztuczny zbiornik wodny nazywany Jeziorem Czorsztyńskim. Sama zapora, jak i jezioro powstało stosunkowo niedawno, bo w 1997 roku, pełnią one funkcję zbiornika retencyjnego, który chroni niżej położone miejscowości podczas powodzi. Obecnie zapora wykorzystywana jest jako elektrownia wodna, zaopatrująca pobliskie tereny w energię elektryczną, udostępniona jest on również dla turystów. Organizowane jest również zwiedzanie zapory z przewodnikiem.

Stadnina koni w Łopusznej

stadnina koni

Stadnina koni w Łopusznej to propozycja dla osób szukających nowych wrażeń. Na miejscu znajduje się doświadczona kadra instruktorów, którzy pomogą podczas pierwszych galopów lub udoskonalą technikę u osób, które już wcześniej miały okazję jeździć konno. Dla osób początkujących proponowana jest nauka jazdy na maneżu (na ogrodzonym terenie stadniny) a dla osób, które już pewniej czują się w siodle, organizowane są krajobrazowe przejażdżki po okolicznych szlakach turystycznych.

Park rozrywki Spiska Kraina

spiska kraina

Rodzinny Park Rozrywki Spiska Kraina to miejsce pełne atrakcji dla osób w każdym wieku. Najwięcej radości znajdą tutaj oczywiście dzieci, ale również i dla starszych osób znajdzie się coś ciekawego. Na miejscu znaleźć można liczne atrakcje w tym: dmuchańce, zjeżdżalnie, tory przeszkód czy też tor pontonowy. Ponadto, w Spiskiej Krainie znajduję się park linowy z trzema trasami do wyboru, podzielonymi na poziomy trudności oraz dwa tematyczne parki miniatur, gdzie podziwiać można między innymi największe zabytki Podhala, Orawy i Spisza.

Tor saneczkowy w Kluszkowcach

Tor saneczkowy

Grawitacyjny tor saneczkowy to emocjonujący zjazd kolejką z prędkością dochodzącą do 35 km/h. Tor znajduje się w ośrodku narciarskim Czorsztyn-Ski w Kluszkowcach, skąd rozpościerają się piękne widoki na okoliczne tereny w tym Jezioro Czorsztyńskie. Cała trasa ma długość 1000 metrów ze średnim nachyleniem dochodzącym do 12%, zaś całkowita różnica poziomów wynosi 84 metry.

Wypożyczalnia rowerków wodnych i kajaków

Wypożyczalnia rowerków wodnych i kajaków

Na terenie Jeziora Czorsztyńskiego znajduje się kilka przystani, w których można wypożyczyć sprzęt pływający w tym rowerki wodne lub kajaki. Jest to świetna propozycja na słoneczne dni, szczególnie że całe jezioro, jak i okolica są wyjątkowo malownicze.

Spływ przełomem Dunajca

spływ dunajcem

Przełom Dunajca to prawdziwa wizytówka tego terenu. Jest on uważany za jeden z najpiękniejszych przełomów w Europie. Słynny odcinek rzeki Dunajec przepływa przez malowniczy Pieniński Park Narodowy u podnóża Trzech Koron. Najlepszym sposobem, aby podziwiać to piękne miejsce jest spływ tradycyjną flisacką tratwą. Na odcinku o długości około 8 kilometrów znajduje się wiele ostrych zakrętów i zakoli, a otaczające go skalne ściany sięgają nawet do 300 metrów wysokości. Spływ rozpoczyna się w Sromowcach Niżnych i po około 2 godzinach tratwa dociera do Szczawnicy. Po drodze oprócz oglądania pięknych krajobrazów wsłuchać się można w opowieści i legendy opowiadane przez flisaków.

PL