Szlembark

Po wschodniej stronie gorczańskich lasów, nad doliną rzeki Dunajec, znajdziecie malowniczą, sielską wioskę o nazwie Szlembark. Jak głoszą mieszkańcy tego podhalańskiego zakątka, pierwsza z osada, która umiejscowiła się w środku wsi, koło istniejących tam studni miała nazwę Śleboda a słowo to, w góralskiej gwarze oznacza wolność. Śleboda doskonale definiuje tą miejscowość. Jej spokój, cisza i bliskość natury sprawiają, że chociaż na chwilę możemy poczuć się wolnymi od codziennych spraw i obowiązków.

Kotlina Podhalańska

Szlembark to wyśmienita miejscowość do wypoczynku zwłaszcza dla osób ceniących sobie spokój, przy jednoczesnej możliwości szybkiego dotarcia do bardziej znanych i ruchliwych miejscowości takich jak Białka Tatrzańska, Bukowina Tatrzańska, Niedzica, Nowy Targ czy Zakopane. Szlembarg stanowi doskonałą bazę do wypadów na szlaki turystyczne, zwłaszcza do pobliskich Gorców.

Szlembark rozsławił wybitny artysta grafik i rysownik, Tadeusz Kulisiewicz, który w okresie 1926-1967 spędzał tu prawie każde lato, autor cyklu czterech tek drzeworytów poświęconych wsi i jej mieszkańcom.

Szlaki turystyczne na Turbacz

Szlembark to sąsiad bardzo znanych w całej Polsce Gorców, które dumnie górują na Nowym Targiem. Z tego powodu jest to miejscowość idealna na wypoczynek dla wszystkich fanów długich pieszych wędrówek. W okolicy Szlembarku mają początek szlaki turystyczne prowadzące właśnie do tych owianych tajemnicą lasów. Z sąsiedniej Huby można wybrać się na niebieski szlak prowadzący na wzniesienie „Pod Kotelinicą”, który następnie łączy się z czerwonym Głównym Szlakiem Beskidzkim. Szlak prowadzi przez stację turystyczną Studzionki (894 m n.p.m.), Przełęcz Knurowską (835 m n.p.m.) wzniesienie Rąbaniska (1127 m n.p.m), Polanę Grabowską (1269 m n.p.m.) aż na słynny Turbacz (1278 m n.p.m.).

Krótsza i łagodniejsza trasa na Turbacz ma swój początek w sąsiedniej wiosce Łopuszna, skąd można zawędrować na szczyt niebieskim szlakiem lub w połowie trasy na wzniesieniu Bukowina Waksmundzka (1103 m n.p.m.) kontynuować wędrówkę czarnym szlakiem.

Sport i rekreacja w kolicy jeziora czorsztyńskiego

Jako miejscowość wiejska, Szlembark sprzyja uprawianiu takich aktywności jak Nordic Walking lub przejażdżki rowerowe. Niedaleko od tej miejscowości – w Nowym Targu słynącym między innymi z przepysznych tradycyjnych lodów znajdziecie ścieżkę rowerową, która rozciąga się aż za słowacką granicę. Taka wyprawa stanowi fantastyczną przygodę i okazję do zwiedzania podtatrzańskich miejscowości.

Szlembark to również bliski sąsiad jeziora Czorsztyńskiego oraz Niedzicy, która również jest bardzo rozwiniętą turystycznie miejscowością, słynącą z zalewu Czorsztyńskiego oraz Zamku Dunajec. Ta średniowieczna warownia udostępniana jest do zwiedzania turystom, którzy mogą tutaj zobaczyć eksponaty związane z historią obiektu.

Fani zimowych sportów również znajdą tutaj coś dla siebie. W pobliżu znajdziecie wyciąg Czorsztyn-Ski, lub możecie wybrać się do Białki Tatrzańskiej, by tam, pozjeżdżać na wyciągu Kotelnica Białczańska. W Białce i w Bukowinie Tatrzańskiej znajdziecie również baseny z naturalną wodą termalną, bogatą w związki i minerały dobroczynnie wpływające na zdrowie i samopoczucie.

Szlembark to niewielka miejscowość i to właśnie w tym tkwi jej urok. Autentyczność, wiejski charakter i niczym niezakłócony spokój pozwolą Wam odetchnąć i poczuć prawdziwą ślebodę!

Zobacz atrakcje w okolicy

PL